Terapia Wisceralna jest metodą leczenia holistycznego skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo – szkieletowym a narządami wewnętrznymi. Wzajemne oddziaływania mięśniowo – szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele, i odwrotnie, organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi. Nieprawidłowa postawa, skolioza, operacja, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienie lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów. W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo – szkieletowy.

Istotą terapii narządów wewnętrznych jest rozluźnianie struktur jamy brzusznej pod wpływem delikatnego ucisku kierowanego na miejsca bolesne oraz zmienione chorobowe. Terapeuta najpierw bada powłoki brzuszne, a następnie skupia się na największych napięciach znajdujących się w obrębie jamy brzusznej, miednicy i klatce piersiowej. Dodatkowo ważną rolę w terapii wisceralnej odgrywa układ nerwowy autonomiczny, który unerwia nasze narządy wewnętrzne i powoduje reakcje niezależne od naszej woli. Nasze trzewia są połączone z mózgiem poprzez nerw błędny, dlatego są silnie wrażliwe na odczuwane przez nas emocje, w szczególności stres. Jeśli dane emocje trwają zbyt długo, np. przewlekły stres to powstają coraz większe napięcia w naszej jamie brzusznej, które zaburzają pracę naszego układu pokarmowego, a w konsekwencji mogą także negatywnie wpływać na pracę innych układów.

wisceralna
terapia wisceralna

Kiedy warto stosować terapię wisceralną?

Terapia wisceralna zalecana jest przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, pomaga gdy odczuwamy takie dolegliwości jak refluks, wzdęcia, przewlekłe zaparcia, zgaga, nudności czy też napięcie w brzuchu spowodowane gazami. Za pomocą technik wisceralnych można wspomagać leczenie takich dolegliwości i schorzeń jak choroby układu oddechowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego/trzustki, zapalenia jelit, choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy, przewlekłe zaparcia, , kamienie pęcherzyka żółciowego, bolesne miesiączkowanie, bóle głowy, bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz piersiowego kręgosłupa i wiele, wiele innych.

Co jest przeciwwskazaniem do wykonania terapii wisceralnej?

Są to nowotwory, perforacje wrzodu żołądka, stan „ostrego brzucha”, zakrzepica naczyń, krwawienia wewnętrzne, choroby przenoszone drogą płciową, postępujące choroby mózgu i jego obrzęk, kolagenozy, ostre choroby zakaźne, choroby układu sercowo-naczyniowego w ostrej fazie, wysoką gorączkę itp. Terapeuta podczas badania powinien wykluczyć możliwe zagrożenia i w razie potrzeby skierować na dalszą diagnostykę.