W NASZYCH CENTRACH I OŚRODKACH PROWADZIMY REHABILITACJE DZIECI I MŁODZIEŻY Z :

Wczesna rehabilitacja to bardzo ważny element leczenia dziecka. Im wcześniej rozpoczęta, tym większe szanse na odzyskanie sprawności. Nasi terapeuci posiadają kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Zapewniamy kompleksowy proces leczenia. Od diagnostyki u naszych lekarzy specjalistów, przez skuteczną i profesjonalną rehabilitacja prowadzoną przez naszych terapeutów.

Leczenie dzieci i młodzieży to zazwyczaj wieloetapowy i rozłożony w czasie proces, podczas którego zabiegi rehabilitacyjne powinny rozpocząć się tak wcześnie, jak tylko to możliwe. Dzieje się tak dlatego, że im szybciej zostaną podjęte konkretne działania, tym większe prawdopodobieństwo odzyskania sprawności.

rehabilitacja dziecięca (5)
rehabilitacja dziecięca (9)

Niezwykle istotne jest dostosowanie rodzaju terapii do indywidualnych potrzeb każdego z pacjentów – z czego oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę. Dlatego też w ofercie przygotowanej przez nasz ośrodek znaleźć można jedne z najskuteczniejszych dostępnych metod rehabilitacji, czyli m.in. NDT Bobath, Vojta oraz MEDEK. W przypadku treningu lub reedukacji chodu u starszych dzieci oraz u młodzieży wykorzystujemy urządzenia LOKOMAT, które uznawane są za najlepsze na świecie.

Swoje usługi kierujemy przede wszystkim do opiekunów dzieci, które zmagają się z problemami neurologicznymi, ortopedycznymi i zaburzeniami psychoruchowymi. Co więcej – oferujemy rehabilitację dla młodych pacjentów z wadami postawy, kolan, stóp oraz z bardziej zaawansowanymi zaburzeniami chodu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Rehabilitacja dzieci i młodzieży – w jakich przypadkach możemy pomóc?

Zadbaliśmy o to, aby prezentowana oferta miała charakter kompleksowy. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu naszych ośrodków rehabilitacyjnych, jesteśmy w stanie udzielić pomocy młodszym i starszym dzieciom, które zmagają się z różnego rodzaju chorobami.

 • MPD – mózgowe porażenie dziecięce to zbiór zaburzeń, w których charakterystyczne jest upośledzenie rozwoju psychomotorycznego. Przyczyną MPD są wady rozwojowe lub uszkodzenie mózgu, do których doszło podczas życia płodowego.

Rehabilitacja w mózgowym porażeniu dziecięcym

Bez względu na to, z jakim rodzajem dziecięcego porażenia mózgowego ma się do czynienia, kluczem do złagodzenia objawów choroby jest proces rehabilitacji dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. W naszych ośrodkach stosujemy m.in. metodę Vojta oraz Bobath. W naszych ośrodkach stosujemy również metodę MEDEK, która w dłuższej perspektywie ma na celu rozwijanie dużej motoryki u niemowląt i dzieci z zaburzeniami ruchu spowodowanymi dysfunkcjami neurologicznymi.

 • Przepuklina oponowo-rdzeniowa – to jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się ubytkiem powłok, rozszczepem kręgów kręgosłupa, wynicowaniem rdzenia kręgowego oraz wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego.

W tym przypadku zabiegi rehabilitacyjne skupiają się m.in. na odpowiedniej stymulacji układu oddechowego, utrzymywaniu oraz zwiększaniu siły mięśniowej, pobudzeniu rozwoju psychomotorycznego, a także na kształtowaniu właściwej funkcji mięśni.

 • Zaburzenia napięcia mięśniowego – z medycznego punktu widzenia to stale utrzymujący się, chodź ulegający zmianom skurcz mięśni, który wynika z oddziaływania ośrodków mózgowych na ośrodki ruchowe. Regulowanie napięcia mięśniowego jest zależne od jakości odruchu mięśnia na rozciąganie oraz anatomicznego stanu narządu ruchu.

Rehabilitacja przy zaburzeniach napięcia mięśniowego skupia się na nauce odpowiednich technik wpływających na normalizację napięcia mięśniowego dziecka. W drugiej kolejności kładzie nacisk na ćwiczenia, które stymulują rozwój ruchowy z prawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego.

W naszych ośrodkach prowadzimy również zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży z chorobami neurologicznymi, dystrofiami mięśniowymi, zaburzeniami wieku rozwojowego i porażeniem nerwów obwodowych. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty, a w razie pojawienia się pytań lub wątpliwości – do kontaktu.

W jakich przypadkach możemy pomóc:

 • mózgowe porażenie dziecięce MPD
 • wcześniactwo
 • zespoły genetyczne
 • przepuklina oponowo-rdzeniową
 • choroby neurologiczne
 • dystrofie mięśniowe
 • stwardnienie zanikowe boczne
 • zaburzenia wieku rozwojowego
 • zaburzenia napięcia mięśniowego
 • dysplazje bioder
 • porażenia nerwów obwodowych
 • asymetrie ułożeniowe
rehabilitacja dziecięca (3)

Każdy z naszych pacjentów ma plan rehabilitacji i zajęć ustalany indywidualnie. Nie narzucamy z góry jakie zajęcia muszą być a jakie nie. W naszych ośrodkach, każde dziecko z problemami neurologicznymi, ortopedycznymi i zaburzeniami psychoruchowymi znajdzie odpowiednie dla siebie zabiegi i terapie. Podczas terapii z dzieckiem naszym głównym celem jest osiągnięcie celów funkcjonalnych czyli przede wszystkim samodzielności.
Mając na uwadze indywidualne podejście do każdego pacjenta, przygotowujemy wstępną ofertę programu rehabilitacji wraz z wyceną na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej pacjenta lub wywiadu telefonicznego z rodzicem/opiekunem. Ostateczny program rehabilitacji tworzony jest po przybyciu pacjenta do Ośrodka i przeprowadzeniu wizyty lekarskiej/ fizjoterapeutycznej.

Centrum Rehabilitacji Neuron Bydgoszcz Śródmieście

508 193 676

e-mail: centrum@osrodekneuron.pl

Ośrodek Rehabilitacji Neuron Małe Gacno

603 555 076 

kom. 780 723 159   

e-mail: gacno@osrodekneuron.pl

Centrum Rehabilitacji Neuron Bydgoszcz Fordon

603 555 176

e-mail: fordon@osrodekneuron.pl