SAEBOFLEX - terapia ręki

SaeboFlex jest to dynamiczna orteza dzięki, której rehabilitacja po udarze, wylewie czy urazie mózgu zyskuje nową jakość. Daje ona pacjentom samodzielność jakiej wcześniej nie byli w stanie uzyskać.

Działanie ortezy polega na odtworzeniu naturalnego ustawienia dłoni oraz wspomaganiu ruchu wyprostu palców. Dzięki temu pacjent może funkcjonalnie używać całej ręki podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz czynności domowych. Orteza nie posiada żadnych elementów elektrycznych a jej poszczególne części są indywidualnie dopasowywane do każdego chorego.

Orteza SaeboFlex jako jedyna na świecie umożliwia pacjentom ćwiczenia chwytania i puszczania przedmiotów już we wczesnym etapie choroby. Najczęściej terapia rozpoczyna wtedy gdy chory nie kontroluje samodzielnie ruchów palców i dłoni.
SAEBOFLEX - terapia ręki
SAEBOFLEX

Minimalne kryteria korzystania z ortezy jakie musi spełniać pacjent :

  • 1/4 zakresu ruchu czynnego zgięcia palców
  • pełen zakres biernego wyprostu w stawach miedzypaliczkowych, gdy staw promieniowo-nadgarstkowy ustawiony jest w biernym wyproście 15°
W terapii wykorzystywane są również inne ortezy tj. :

SaeboReach jest ortezą, która łączy zalety SaeboFlex z dodatkową funkcją prostowania łokcia.

Unikalność tej ortezy polega na zastosowaniu oryginalnego elementu zakładanego powyżej stawu łokciowego i połączeniu go z przedramieniem. Tak stworzony system zapewnia dynamiczną współpracę ortezy z ręką pacjenta i pozwala na jej funkcjonalne używanie podczas ćwiczeń.

SaeboStretch – Innowacyjna jedyna w Polsce orteza profilaktyczna przeznaczona szczególnie dla osób po udarze i urazie mózgu z elastyczną częścią podpierającą palce, uginającą się wraz ze wzrostem napięcia.

Używanie SaeboStretch pomaga chronić rękę przed wieloma patologicznymi następstwami chorób neurologicznych, mającymi wpływ na ograniczenie jej funkcji takimi jak. spastyczność, przykurcze, czy deformacje stawów. Orteza ta również wspiera cały proces rehabilitacji jak i zwiększa jej efektywność.

Korzyści wynikające z zastosowania terapii z wykorzystaniem ortez Saebo :

  • udział w innowacyjnej rehabilitacji umożliwiającej pierwszy raz samodzielne ćwiczenia funkcji ręki z realnym chwytaniem i puszczaniem przedmiotów,
  • ćwiczenia kończyną górną w jej pełnej funkcji i o niespotykanej do tej pory wartości stymulacyjnej dla OUN dzięki połączeniu w czasie terapii intensywności, zadaniowości i dużej ilości powtórzeń,
  • zwiększenie zadowolenia z terapii i wzrost motywacji do ćwiczeń dzięki wysokiej efektywności terapii.

Wskazania do terapii :

Pacjenci z niedowładną ręką charakteryzujący się wzmożonym napięciem spastycznym w kończynie górnej – chorzy z przebytym udarem mózgu, SM, urazy czaszkowo-mózgowe.

Przeciwwskazania :
deformacje stawów (ocena stopnia deformacji stawów podczas badania) – mallet finger, deformacja typu „łabędzia szyja”, palce butonierkowate, guzki Heberdena, guzki Boucharda, przykurcz Dupuytrena, RZS.