Terapia metodą Vojty (rehabilitacja metodą Vojty) jest uznaną metodą rehabilitacyjną na całym świecie, stosowaną od wielu lat. Może być stosowana zarówno u niemowląt, jak i dzieci starszych. Wcześnie rozpoczęta terapia Vojty, pozwala na ograniczenie utrwalenia się patologicznych wzorców. U dzieci starszych wpływamy na poprawę możliwości funkcjonalnych. Możliwości metody Vojty polegają nie tylko na stymulacji rozwoju psychoruchowego i wypracowywaniu prawidłowych wzorców ruchowych ale nawet likwidacji już istniejących i utrwalonych patologicznych synergizmów, zaś wśród istotnych zalet metody wymienia się możliwość jej stosowania u osób niespełniających poleceń i nie współpracujących z terapeutą.
Podstawowym założeniem Vojty jest istnienie genetycznie zakodowanego i globalnego wzorca lokomocji. Ćwiczenia polegają na wyzwalaniu u pacjenta reakcji mięśniowych, czyli zakodowanego wzorca. Metoda ta, do pobudzenia centralnego układu nerwowego wykorzystuje receptory czucia głębokiego ( prioprioreceptory ). Polega ona na ułożeniu pacjenta w ściśle określonej pozycji. Następnie utrzymaniu jej przez pewien czas – przy jednoczesnym pobudzeniu strefy stymulacji – uzyskaniu ściśle określonej reakcji. Strefa stymulacji to wybrane punkty na ciele, których ucisk z odpowiednią siłą wpływa na torowanie odruchów oraz poprawy zaburzonych wzorców ruchowych.
Istotną rolę w procesie rehabilitacji metodą Vojty odgrywają rodzice, którzy ćwiczą z dzieckiem w domu. Fizjoterapeuta uczy rodziców poprawnie wykonywać terapię oraz ustala intensywność ćwiczeń. O skuteczności terapii, a tym samym sukcesie terapeutycznym decyduje intensywność ćwiczeń oraz dokładność ich wykonywania. Jej wszechstronność pozwala na zastosowanie w różnych jednostkach chorobowych o podłożu neurologicznym, może być stosowana już od pierwszych dni życia.
PRZECIWWSKAZANIA:
- ostre stany chorobowe z gorączką i stanem zapalnym
WSKAZANIA do rehabilitacji metodą VOJTY:
- zaburzenia napięcia mięśniowego (obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe u dzieci)
- asymetrie ułożeniowe ciała
- nabyte uszkodzenia mózgu
- nabyte uszkodzenia nerwów obwodowych (niedowłady obwodowe)
- okołoporodowe uszkodzenie splotu ramiennego
- kręcz szyi
- opóźnienia rozwoju psychoruchowego
- zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej (z.o.k.n.)
- przepuklina oponowo – rdzeniowa
- mózgowe porażenie dziecięce (MPD)
- miopatie genetyczne wrodzone
- artrogrypoza
- dysplazja stawu biodrowego
- stopa końsko – szpotawa
- zespół poprzecznego uszkodzenia rdzenia
- skolioza
- zespoły bólowe kręgosłupa
- wodzenie wzrokiem
- ruchy języka i żuchwy
- prawidłowe funkcje pęcherza i jelit
- oddychanie
- ssanie i połykanie
Ośrodek Rehabilitacji Neuron Małe Gacno (Tuchola)
Centrum Rehabilitacji Neuron Bydgoszcz Śródmieście
Centrum Rehabilitacji Neuron Bydgoszcz Fordon